Our Team


STAFF LIST (September 2020)

 

SENIOR LEADERSHIP TEAM (SLT):

EXECUTIVE HEADTEACHER Mrs Catherine Dellow
HEADTEACHER Mr Roger Farley
DEPUTY HEADTEACHER Miss Lisa Fleet
ASSISTANT HEADTEACHER / SENDCO / LAC / DSL Mrs Susan Collins
ASSISTANT HEADTEACHER / PHASE LEADER EYFS+KS1 Mrs Debbie Elliott
ASSISTANT HEADTEACHER / PHASE LEADER KS2 Miss jenny Campbell
SCHOOL BUSINESS MANAGER Mrs Susan France

 

MIDDLE LEADERSHIP TEAM:

ENGLISH LEAD Mr Ben King
MATHS LEAD Mrs Alison Moore
EARLY READING  + PHONICS                                         Mrs Emma Barr
EARLY YEARS DEPUTY PHASE LEAD Miss Rebecca Dugdale

 

TEACHING STAFF:

 

 

 

  W Band P Band  Additional Teacher
Reception Mrs Emma Barr/ Mrs Natalie Riches Miss Rebecca Dugdale  
Year 1 Mrs Emma Herkowyi Miss Lis Pennington  
Year 2 Mrs Debbie Powell Mrs Vicky Spence / Miss Cath Harding Mrs Debbie Elliott
Year 3 Mrs Joanna Hargreaves Mrs Kim Leathley  
Year 4 Mrs Laura Grogan Mrs A Wells Mrs Kim Melling
Year 5 Miss Debbie Hume                                  Mr Adam Green Mrs Shona Henderson
Year 6 Mrs Alison Moore / Miss Jenny Campbell Mr Ben King Ms Emma Sharp

   

 

 

 

 

 

 

 

 

MATERNITY LEAVE: Mrs Charlotte Reddy

 

SUPPORT STAFF:

  HLTA TA TA SEND TA SEND TA
Reception Miss Hannah Bullock Mrs Rukshana Begum Mrs Tracey Jackson    
Year 1   Miss Paula Ashfield Mrs Louise Pothecary Mrs Lisa Haddrell Mrs Vicki Smith
Year 2   Miss Cath Harding Miss Kirsty Smith Miss Lauren Jones  
Year 3 Mrs Casey Robinson Miss Tori Sanderson Mrs Bridget Hindle Mrs Karen Swindells  
Year 4 Mrs Hayley Waddington Mrs Dawn Barton Rossall Miss Deanna Swift    
Year 5   Mrs Nichola Pilmore Mrs Kelly Robinson Mrs Andrea Henderson  
Year 6 Mrs Katie Wilson Mrs Sally White      
Nurture   Mrs Sarah Norbury Mrs Tracey Powell Mrs Joyce Webster  

 

 

Safeguarding Deputy DSLs /

Family Link Workers

Mrs Annette Threlfall Miss Terri Buchan Mrs Lisa Hawkins
School Office Mrs Liz Marshall Mrs Sandra Wood Ms Julie Highley
Site Manager Mrs Judy Smithson    
Cleaning Team Mrs Jackie Albanese Miss Vanessa Broadley Mrs Melba Harding
Welfare Mrs Leny Hill Mrs Debra Rouse Mrs Kath Wilson

 

 

SUBJECT LEADS: 

CURRICULUM LEAD Miss Lisa Fleet
ENGLISH Mr Ben King / Mrs Emma Barr / Mrs Debbie Elliott
MATHS Mrs Alison Morre/ Miss Jenny Campbell
SCIENCE Mrs Debbie Powell
GEOGRAPHY Mrs Vicky Spence
HISTORY Mrs A. Wells
ART Ms. Emma Sharp
COMPUTING Mr Adam Green
DT Mrs Emma Herkowyi
MFL Mrs Joanna Hargreaves
MUSIC Mrs Kate Fard
PE Mrs Natalie Riches / Mrs Hayley Waddington
PSHE / COMMANDO JOE Miss Debbie Hume
RE Miss Lis Pennington
 
OUTDOOR LEARNING / BRITISH VALUES / SCHOOL COUNCIL Mrs Kim Leathley
MENTAL HEALTH + WELLBEING Mr Ben King
METACOGNITION Mrs Laura Grogan